Archiwum - wydarzenia 2014

Niedziela Palmowa 2014

„Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień. Jak wynika z samej nazwy, w tę niedzielę wspominamy dwa wydarzenia: tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na kilka dni przed Paschą oraz Mękę Chrystusa. Połączenie dwóch różnych wydarzeń, chronologicznie odległych od siebie o kilka dni, może dziwić. Istotnie, jest to skutek połączenia dwóch różnych tradycji: jerozolimskiej (upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy) i rzymskiej (wspomnienie Męki Pańskiej). To połączenie ma jednak swój głęboki sens. Jezus wjeżdża do Miasta Świętego jako Król, ale Jego królowanie nie jest z tego świata, a tronem, na którym został wywyższony, stał się krzyż”. (ks. M. Zachara MIC, www.oltarz.pl)

Pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy są gałązki palmowe i palmy, które przynosimy tego dnia do kościoła. W naszej parafii uroczysta Msza św. z poświęceniem palm odbyła się o godzinie 10.30. Podczas liturgii eucharystycznej opis Męki Pańskiej śpiewali: Adrian Starostka, Filip Wiejacki i Kamil Chrobak. Ubogaceniem celebry był również śpiew chóru parafialnego.

Po Mszy św. odbył się doroczny konkurs palm. W tym roku wybór najwyższej nie nastręczał trudności, ponieważ bezkonkurencyjną, kilkumetrową palmę wykonali państwo Katarzyna i Rafał Brodowie. Zarówno oni, jak i wykonawcy kilku innych, niższych i całkiem małych palm, zostali uhonorowani nagrodami, które ufundował ks. proboszcz. Mamy nadzieję, że za rok przybędzie konkursowych palm i że piękna tradycja ich wykonywania, tak chlubnie rozpoczęta w naszej parafii, będzie się rozwijała.

Zobacz zdjęcia!