Archiwum - wydarzenia 2016

ŚDM Synaj Tarnów-Świebodzin

SAM 018W ramach "Tygodnia Misyjnego w Diecezjach", będącego częścią "Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016", przebywała w naszej parafii, w dniach 20 - 25 lipca, grupa czternaściorga młodzieży z Niemiec. Pierwszą przygodą w ramach ŚDM okazała się dla naszych gości... awaria autokaru, co spowodowało, że przybyli do Tarnowca o dość późnej porze. Stąd młodzież została zabrana przez rodziny gospodarzy na kolację i spoczynek.
W czwartek rozpoczęliśmy dzień od powitania i wspólnej modlitwy porannej w kościele, prowadzonej przez młodzież z naszej parafii. Przed godziną dziesiątą nasi goście udali się autokarem do Tarnowa, gdzie zwiedzali katedrę i stare miasto. Po obiedzie na trasie turystycznej młodzieży znalazło się także ciekawe miejsce naszego regionu - Zalipie.
Po powrocie do Tarnowa odbyło się przejście przez Bramę Miłosierdzia i wspólna Msza Święta o 18.00 w Katedrze. Kolejnym punktem w planie dnia była kolacja a następnie obejrzenie spektaklu „Credo”, w wykonaniu Wspólnoty Cenacolo, na starej „kapłanówce”. Bardzo późnym wieczorem młodzież przybyła do gościnnych domów w naszej parafii.

W piątek, 22 lipca, pierwszym punktem wspólnych przeżyć była poranna modlitwa i Msza Święta w naszym kościele, na której zebrała się liczna grupa wiernych. W oprawę liturgiczną wraz z naszą  młodzieżą włączyła się także młodzież z Niemiec. Po Mszy św. nasza młodzież wraz z gośćmi udała się autokarem do Pleśnej, skąd wyruszyła piesza pielgrzymka do Zawady. Grupę około 300. pielgrzymów tworzyli młodzie ludzie przybyli do naszego dekanatu z Konga, Niemiec i Ukrainy a także młodzi z parafii naszego dekanatu. Trasa pielgrzymki prowadziła przez Świebodzin, gdzie w parku parafialnym i przy budynku szkoły miał miejsce odpoczynek. Dalsza trasa prowadziła do Tarnowca, gdzie pielgrzymi mogli się posilić, a następnie do Zawady - miejsca pochodzenia bł. o Zbigniewa Strzałkowskiego. Tutaj młodzież uczestniczyła w Festiwalu Młodych - ostatnim tego dnia punkcie programu dekanalnego spotkania pielgrzymów ŚDM.
Mogłoby się wydawać, że po dwóch dniach „wypełnionych po brzegi” i to w upalną pogodę, młodzież będzie wyczerpana... Okazało się, że spontanicznie pojawiła się inicjatywa wieczornego spotkania naszych gości z Niemiec i młodzieży z naszej parafii po kolacji w „Centrum” Radlnej. Spotkanie się odbyło - było głośno i radośnie - znowu do dwudziestej trzeciej... z minutami :)

Po raz kolejny Hymn ŚDM rozległ się w naszym kościele w sobotę o godzinie 9.00, rozpoczynając modlitwy poranne, rozważanie Słowa Bożego i zapoznanie się z postacią dnia - Św. Wojciechem.
Czas od godz. 9.30 - 11.30 przeznaczony został na „dzieło miłosierdzia”. Nasi Goście z Niemiec, z niewielką pomocą młodzieży z naszej parafii wymalowali ławki, które mają swoje stałe miejsce przy grocie Matki Bożej z Lourdes. Obserwatorzy stwierdzili jednoznacznie, że praca wykonywana była z dużym zaangażowaniem i starannością!
Po posiłku, który dla wszystkich Gości z Niemiec przygotowany był w Tarnowcu, młodzi pielgrzymi udali się na „Dzień Wspólnoty” do Starego Sącza, gdzie zebrała się młodzież goszcząca w całej naszej diecezji. Tutaj odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego i odprawiona Msza Św. Miała też miejsce modlitwa uwielbienia i wspólna zabawa w formie Festiwalu Młodych, trwająca znów do późnego wieczoru.

Większość Niedzieli młodzież spędziła z rodzinami Gospodarzy. Głównym punktem dnia była niedzielna Eucharystia, podczas której, podobnie jak w dniach poprzednich, liturgię przygotowała młodzież z naszej parafii wspólnie z Gośćmi. Śpiewy tym razem prowadził Chór Parafialny. Podczas procesji z darami do ołtarza niesione były między innymi podręczniki: „Cz@t ze Słowem”, „Serce 2.0” i „Deo Profil”, z pomocą których młodzież z naszej parafii przez trzy lata przygotowywała się do Światowych Dni Młodzieży, jak też komunikanty w naczyniu liturgicznym, z którego udzielana była Komunia Św. podczas ostatniej wizyty Papieża Jana Pawła II w Polsce, w dniu 18 czerwca 2002 roku na krakowskich Błoniach. Był to symbol duchowej łączności ze Świętym Janem Pawłem II, inicjatorem Światowych Dni Młodzieży i "postacią dnia" przypadającą na niedzielę.

Po "rodzinnym" obiedzie Goście wraz z rodzinami Gospodarzy i młodzieżą z naszej parafii spotkali się na popołudniwym grillu w parku parafialnym. Był to czas na wspólny śpiew, taniec, zabawy w grupie, złożenie pamiątkowych podpisów na koszulkach, pocztówkach i plakatach... O godz. 17.00 polsko-niemiecka grupa młodzieżowa udała się autokarem do Tarnowa na kolejny Festiwal Młodych, zorganizowany na tarnowskim rynku.

Pobyt młodzieży z Niemiec w naszej parafii i dekanacie Tarnów-Południe zakończył się w poniedziałek, 25 lipca, wspólnotową Eucharystią odprawioną o godz. 9.00 w Tarnowcu.

Zobacz zdjęcia zrobione przez Natalię:

Foto - czwartek (21.07.2016)

Foto - piątek (22.07.2016)

Foto - sobota (23.07.2016)

Foto - niedziela i poniedziałek (24 i 25.07.2016)