Wydarzenia 2017-Archiwum

Czas oczekiwania trwa

roraty2017 001W Polsce od wielu wieków w okresie Adwentu we wszystkich niemal kościołach odprawia się codziennie lub w niektóre dni tygodnia jedną Mszę św. wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tzw. roratnią, z wyjątkiem niedziel i uroczystości. Według Abrahama Bzowskiego (+1637) roraty miał wprowadzić do Polski jako pierwszy w Poznaniu książę Przemysław I (+1279), a w Krakowie na prośbę bł. Kingi - Bolesław Wstydliwy (+1279). Z kolei król Zygmunt I Stary w 1540 r. wprowadził fundację przy Kaplicy Zygmuntowskiej w katedrze na Wawelu dla kapeli śpiewaczej, do której należało codzienne śpiewanie na głosy w czasie Mszy św. roratniej. Członkowie tego zespołu nosili nawet nazwę "rorantystów". Kapela istniała aż do 1872 r. Sama nazwa "roraty" pochodzi od pierwszych słów pieśni towarzyszącej porannej Mszy św. sprawowanej w Adwencie: "Rorate coeli desuper..." (Niebiosa rosę spuście nam z góry). W Polsce najstarsze ślady rorat sięgają XIII w. Na Wawelu ta Msza gromadziła rzesze wiernych. Wszystkie stany państwa, król, duchowieństwo, senatorowie, szlachta, rycerze, mieszczanie i chłopi kolejno zapalali jedną świecę siedmioramiennego świecznika, wypowiadając słowa: "Jestem gotowy na sąd Boży".

W czasach współczesnych wielu kapłanów, kierując się dobrem duszpasterskim, a także praktycznym, Mszę św. roratnią przenosi  na godziny wieczorne. I tak też jest w naszej parafii.

Hasło tegorocznych rorat w naszej parafii brzmi "Niepokalana moja mama". Nawiązuje ono do jubileuszu 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej założonego przez św. Maksymiliana Kolbego, patrona naszej parafii. Podczas  nabożeństw roratnich będziemy poznawali świętych, którzy mieli sczególne nabożeństwo i miłość do Matki Bożej.

Zapraszam z całego serca wszystkich parafian na wspólną modlitwę przygotowującą nas nie tylko do świąt Bożego Narodzenia, ale również na spotkanie z Panem Jezusem w niebie. Niech czas Adwentu będzie swoistym remontem naszych dusz i zwróceniem kroków naszego życia ku Panu Bogu. Niech nasza miłość do Boga poprzez Najświętszą Panienkę wyraża się w czynach poprzez uczestnictwo w roratach. Szczególnie zapraszam dzieci i młodzież. Do zobaczenia na roratach.

roraty2017 002

Ks. Marcin