10 lat publikujemy dla Was.

straona 6Niemal równocześnie z powstaniem naszej parafii rozpoczął działalność parafialny serwis internetowy. 23 marca 2017 roku minie dziesięć lat od uruchomienia strony internetowej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Świebodzinie.

Jak zapewne pamięta wielu mieszkańców, tamten czas, kiedy zapadła decyzja o utworzeniu w Świebodzinie oddzielnej parafii i oddelegowaniu do jej organizacji ks. Janusza Maziarki, był okresem wielkiej radości i entuzjazmu. Wiele osób spontanicznie angażowało się w różnego rodzaju prace, których przy organizacji parafii nie brakowało. Z pomysłem utworzenia strony internetowej nowej wspólnoty wyszedł wówczas Jan Kajmowicz, który zaoferował również gotowość stworzenia takiego serwisu i administrowania nim. Ksiądz Janusz Maziarka ochoczo tej propozycji przyklasnął. Swoją pomocą, głównie redaktorską, służyła również Magdalena Rzepka.

Witryna internetowa parafii, w zamyśle jej twórców, miała być z jednej strony narzędziem komunikacji służącym mieszkańcom, z drugiej zaś strony miała stać się łącznikiem pomiędzy naszą wspólnotą a tymi spośród parafian, których los rzucił poza granice kraju. Szybko okazało się, że zarówno jedni, jak i drudzy takiego narzędzia oczekują i potrzebują. Ważne było, i nadal jest, że strona internetowa daje nieograniczoną możliwość ewangelizowania ludzi w każdym zakątku świata.

swiebodzinBudowa serwisu poszła naprawdę szybko. Zaledwie trzy miesiące po erygowaniu parafii informacje o jej istnieniu i sprawach, którymi żyje, poszły w świat wirtualnymi drogami. Pierwsze publikacje na stronie były to relacje z aktualnych wydarzeń, takich jak np. wizytacja kanoniczna, plenerowa Droga krzyżowa, Pierwsza Komunia św., Boże Ciało czy uroczystość odpustowa. Wszystkie ważniejsze wydarzenia dokumentowaliśmy również w kronice fotograficznej. Od początku na stronie publikowane były także ogłoszenia duszpasterskie oraz intencje mszy św., które do dziś niezmiennie cieszą się dużą poczytnością.

Stopniowo wzbogacaliśmy zawartość serwisu – tak powstał m.in. dział związany z historią parafii. To właśnie na naszej stronie internetowej po raz pierwszy zostały opublikowane informacje o historii kapliczek i krzyży przydrożnych znajdujących się na terenie parafii. W gromadzenie tych informacji zaangażowali się nie tylko członkowie zespołu redakcyjnego, ale również uczniowie Szkoły Podstawowej, których zachęcił do tego ks. Janusz Maziarka. Z inicjatywy ówczesnego Księdza Proboszcza na stronie znalazła się również zakładka poświęcona duszpasterstwu, gdzie można było znaleźć np. informacje o poszczególnych sakramentach, działalności grup duszpasterskich czy powołaniach z parafii.

Po objęciu funkcji proboszcza przez ks. Wojciecha Srokę w grudniu 2010 roku zespół redakcyjny serwisu parafialnego zyskał nie tylko nowego opiekuna, ale i fachową pomoc. Ksiądz Wojciech z wielką pasją włączył się w tworzenie i rozwijanie strony internetowej. Do dziś dba o jej aktualność, pisze teksty, fotografuje, publikuje. Chętnie też wykorzystuje w duszpasterstwie możliwości, jakie daje witryna internetowa, zamieszczając w niej różnorodne materiały formacyjne.

Przy okazji naszego małego jubileuszu nie sposób nie wspomnieć tych wszystkich osób, które w ciągu dekady w różnorodny sposób włączały się w tworzenie strony internetowej, czy to poprzez pisanie tekstów, czy też tworzenie fotogalerii. Wszystkim wolontariuszom gorąco dziękujemy za pomoc i zapraszamy do dalszej współpracy!

Jak zapewne zauważyli nasi użytkownicy, w ciągu tych kilku lat modyfikacjom ulegał wygląd strony internetowej, a także zmienił się jej adres. Nowości te wynikały ze zmieniających się uwarunkowań technologicznych, a także były podyktowane chęcią jak najlepszego służenia wspólnocie parafialnej. Taki cel przyświeca nam również obecnie.

Pragniemy, aby parafialna witryna internetowa była przestrzenią potrzebną i lubianą, dlatego jesteśmy otwarci na propozycje ze strony naszych Użytkowników. Czekamy na Wasze sugestie dotyczące zawartości strony, jej wyglądu czy funkcjonowania. W miarę możliwości postaramy się sprostać tym oczekiwaniom. Zapraszamy również do współpracy wszystkich chętnych.

Wszystkim internautom dziękujemy za to, że są z nami i korzystają z naszego serwisu. Tworzymy go z myślą o Was i dla Was, drodzy Goście.