Triduum Paschalne

w czw 18Święta Wielkanocne to nie tylko Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. To największe chrześcijańskie święto trwa już od Wielkiego Czwartku, kiedy to w Kościele katolickim rozpoczyna się tzw. Triduum Paschalne. W czasie tych trzech świętych dni na nowo dokonują się najważniejsze zbawcze wydarzenia – męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielki Czwartek

Liturgia Wielkiego Czwartku koncentrowała się wokół Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Rano kapłani z całej diecezji w łączności ze swoim biskupem uczestniczyli we Mszy Świętej Krzyżma, w czasie której odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie. Wtedy również poświęcone zostały oleje służące potem przez cały rok do udzielania sakramentów świętych. Natomiast wieczorna Msza św. celebrowana w parafii była uobecnieniem Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. Na pamiątkę wydarzeń, które rozegrały się po pojmaniu Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, na zakończenie Mszy św. kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do tzw. ciemnicy, przy której adoracja trwała do późnych godzin.

W naszym kościele liturgia Wielkiego Czwartku zgromadziła wiele osób. Podczas przygotowania darów ofiarnych dzieci złożyły na ołtarzu swoje skarbonki z jałmużną wielkopostną. W tym szczególnym dniu przedstawiciele Rady Duszpasterskiej w imieniu parafian zwrócili się do ks. proboszcza Wojciecha Sroki z podziękowaniami za jego ofiarną posługę kapłańską i życzeniami wszelkich łask Bożych w dalszej pracy.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek liturgia koncentrowała się na uobecnianiu Męki Pańskiej. W tym dniu w kościele nie była sprawowana Msza Święta, gdyż na naszych oczach dokonała się krwawa Ofiara Chrystusa na krzyżu. Celebracja liturgiczna składała się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Liturgia rozpoczęła się od mocnego akcentu – obrzędu prostracji, czyli upadnięcia na twarz wobec faktu śmierci Chrystusa. Procesja liturgiczna wyszła do ołtarza w ciszy. Przed ołtarzem kapłan upadł na twarz, a wszyscy wierni uklękli. Ten gest, mający korzenie biblijne, jest znakiem najbardziej intensywnej modlitwy, znakiem pokuty, a także uwielbienia Boga.

W centrum Liturgii Słowa w wielki Piątek był opis Męki Pańskiej. Opis ten, zaczerpnięty z Ewangelii według św. Jana, w naszym kościele śpiewali Mariusz Golec, Kamil Chrobak i ks. Wojciech Sroka. Następnie oddaliśmy cześć Krzyżowi Świętemu w adoracji, a po przyjęciu Komunii św. oraz przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, trwaliśmy na modlitwie, której przewodniczyły poszczególne grupy. O godzinie 22.00 odprawiona została Droga krzyżowa prowadzona przez nauczycieli z naszej parafii.

Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Wielka Sobota upłynęła nam pod znakiem ciszy i oczekiwania. Przez cały dzień przy Grobie Pańskim, w naszej parafii urządzonym w dolnym kościele, trwała adoracja modlitewna. Zgodnie z tradycją odbywało się również poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek, nie była sprawowana Msza Święta. Wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej stała się już początkiem celebracji Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, która rozpoczyna się właśnie w sobotę po zachodzie słońca.

Na Liturgię Wigilii Paschalnej oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej składają się Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna. Bardzo charakterystycznym rysem celebry jest bogata Liturgia Słowa, na którą składa się kilka czytań przeplatanych śpiewem psalmów. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza, aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powrócił po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Następnie celebrans dokonał poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła do udzielania sakramentu chrztu. Ważnym elementem liturgii było też odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wszystkich wiernych.

Dopełnieniem liturgii paschalnej była procesja rezurekcyjna, która w naszej parafii odbyła się w niedzielny poranek przed pierwszą Mszą Świętą. W ten radosny sposób ogłosiliśmy światu, że Chrystus Zmartwychwstał. Przy dźwiękach dzwonów i śpiewie wielkanocnej pieśni, za krzyżem i figurą Chrystusa Zmartwychwstałego podążały kolejne asysty poprzedzające kapłana niosącego Najświętszy Sakrament – Ciało Zmartwychwstałego Pana.

Piękną liturgię tych wyjątkowych dni Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego ubogacił udział wielu osób, które zaangażowały się w jej przygotowanie: chóru parafialnego, asysty strażackiej, liturgicznej służby ołtarza, osób czytających kolejne czytania i śpiewających psalmy, prowadzących czuwania modlitewne, a także niosących feretrony i sztandary podczas procesji. Duchowe przeżywanie treści tych dni ułatwiało także odpowiednie przygotowanie tzw. ciemnicy i grobu Pańskiego.

Niech radość wielkanocnego poranka, gdy Chrystus powstał z grobu prawdziwie, towarzyszy nam przez cały rok i będzie źródłem nadziei na nasze zmartwychwstanie do życia wiecznego.

Wielki Czwarek - zdjęcia (fot. N.Gądek)

Wielki Piątek - zdjęcia (fot. N.Gądek)

Wielka Sobota - zdjęcia (fot. J.Kajmowicz)

Wielka Sobota - zdjęcia (fot. N.Gądek)