Spotkanie z Tym, który Zmartwychwstał

DSC 0273Na zakończenie oktawy uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w naszym kościele mogliśmy uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej, jakie przedstawiła Apostolska Grupa Młodzieżowa z parafii w Pleśnej. Odbyło się ono 23 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Tytuł misterium „Oto Człowiek. Spotkanie z Tym, który jest Zmartwychwstaniem i Życiem”, uświadamia nam, że to nie tylko przedstawienie teatralne oparte na wydarzeniach historycznych, których bohaterem jest Jezus z Nazaretu. To również świadectwo pokazujące, jak rodzi się i dojrzewa w ogniu prób wiara pierwszych uczniów Jezusa. Ciekawym zabiegiem było spojrzenie na wszystkie wydarzenia z perspektywy Marii Magdaleny, która niewidoczna dla widzów, snuje swoją opowieść jako komentarz do tego, co rozgrywa się na scenie. Jej postać możemy zobaczyć dopiero w ostatniej scenie dramatu, gdy spotyka się ze Zmartwychwstałym Jezusem.

W misterium oglądamy zarówno epizody dobrze znane z Pisma Świętego, jak i takie, w których wyobraźnia autorów scenariusza sięga głębiej, do psychiki bohaterów, albo też pokazuje nieco dokładniej realia ówczesnego świata. W dość długim, bo prawie półtoragodzinnym spektaklu, nie nudzimy się jednak ani chwili, lecz podziwiamy młodych aktorów, którzy z zaangażowaniem, pasją i talentem wcielają się w postacie dramatu. Na pochwałę zasługują również starannie dobrane kostiumy oraz efekty świetlne i akustyczne, tworzące atmosferę misterium.

Jak powiedział we wstępie gospodarz naszej parafii, ks. Wojciech Sroka, witając gości – ich występ to nie tylko przedstawienie, to świadectwo wiary, to realizacja wezwania „Idźcie i głoście”. I również za to należą im się wyrazy uznania.

Zobacz zdjęcia (fot. ks.W.Sroka)