Ciało Boga na wyciągnięcie ręki

DSC 0220Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało, przypomina nam, że Bóg – choć w swej istocie jest duchem – zechciał być z nami tak blisko i namacalnie, jak to tylko możliwe. Dlatego pozostał z nami pod eucharystycznymi postaciami Chleba i Wina, które możemy nie tylko oglądać, ale również spożywać. W naszej tradycji liturgia Bożego Ciała wiąże się z uroczystą procesją do czterech ołtarzy, przy których rozważa się tajemnicę Eucharystii.

Tegoroczna procesja liturgiczna w naszym kościele odbyła się 15 czerwca po Mszy św. o godzinie 9.00. Prowadziła do czterech ołtarzy usytuowanych przy drodze w stronę szkoły. Tematyka ołtarzy nawiązywała do tajemnicy Eucharystii, a także do tegorocznego hasła duszpasterskiego „Idźcie i głoście”, do 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie oraz kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ołtarze przygotowywali mieszkańcy Kanady (I), Kłokowej – Góry (II), osiedla nad przystankiem PKP i wzdłuż drogi do Rzuchowej (III) oraz Kłokowej – Dołu (IV).

Mszy św. i procesji przewodniczył ks. Proboszcz Wojciech Sroka. W kazaniu zwrócił uwagę na niezwykłą wymowę uroczystości obchodzonej w tak charakterystyczny sposób. Podkreślił, że święto to uświadamia nam bliskość Boga, który jest z nami na wyciągnięcie ręki i chce towarzyszyć nam w naszej codzienności. Ciało Chrystusa obecne pod konsekrowanymi postaciami Chleba i Wina jest tym samym i takim samym Ciałem, które zostało umęczone i przybite do krzyża, a potem zmartwychwstało. Naprawdę więc w hostii, którą kapłan niesie w monstrancji, idzie z nami sam Chrystus. A my, uczestnicząc w procesji, wyznajemy swoją wiarę w Chrystusa, zapraszamy Go do naszych domów i swojej codzienności, a także umacniamy wiarę.

Zobacz zdjęcia!