Niedziela Palmowa

niedziela palmowaNiedziela Męki Pańskiej, nazywana w tradycji Niedzielą Palmową, obchodzona w tym roku 25 marca, rozpoczęła Wielki Tydzień – czas bezpośredniego przygotowania do celebracji największych tajemnic naszej wiary – męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Jak każe tradycja, liturgię eucharystyczną poprzedziła procesja z palmami, które są pamiątką hołdu złożonego Jezusowi podczas Jego uroczystego wjazdu do Jerozolimy. W naszym kościele uroczystej sumie o godz. 10.30, połączonej z procesją, przewodniczył ks. Marcin Płaneta.

Radość towarzysząca triumfowi Jezusa, na cześć którego wiwatowały jerozolimskie tłumy, łączy się tego dnia z powagą opisu Męki Pańskiej, który czytany jest jako Ewangelia. W naszej parafii opis Męki Pańskiej śpiewali: Magdalena Kajmowicz, Mariusz Golec i Kamil Chrobak. Do upiększenia liturgii Eucharystii przyczynił się również chór parafialny, który przygotował wielkopostne pieśni.

Podobnie jak w ubiegłych latach, stałym elementem świętowania Niedzieli Palmowej był w naszym kościele konkurs palm. Wszystkie zrobione własnoręcznie palmy – zarówno te najwyższe, jak i całkiem małe, zostały docenione i nagrodzone. Laureatami nagród za najwyższe palmy zostali:

I. Daniel Kajmowicz
II. Maria Kamińska i Paweł Kamiński
III. Sebastian Sakowski

Przyznano również kilka wyróżnień, a nagrody pocieszenia dostali wszyscy, którzy zadali sobie trud własnoręcznego wykonania wielkanocnych palm. Zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! (mr)

Zobacz zdjęcia.