Śmierć Jezusa Chrystusa

W piatekDrugi dzień Triduum Paschalnego jest znakiem celebracji męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej, a wiernych obowiązuje post ścisły. Jest to czas  żałoby i czuwania w modlitwie, która ma być wspomnieniem i refleksją nad męką i śmiercią naszego Zbawiciela.

W naszym kościele już od rana zbierają się grupy wiernych, którzy czuwają w modlitwie przy Ciemnicy. O godzinie 8:00 została odprawiona Droga krzyżowa, po czym nastąpił czas adoracji w ciszy, który potrwa aż do godziny 15:00. O tej godzinie zostanie odprawiona Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Główny element Wielkopiątkowej liturgii rozpocznie się o godzinie 18:00, a po niej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Jak co roku o godzinie 22:00 zostanie odprawiona Droga krzyżowa prowadzona przez nauczycieli.

Wielkopiątkowa liturgia rozpoczęła się o gdzinie 18:00 od procesyjnego wejścia służby liturgicznej, szafarzy i celebransa do kościoła. Po wejściu do kościoła ksiądz przez chwilę leżał krzyżem przed ołtarzem, w tym czasie zgromadzeni parafianie klęczeli w zupłenej ciszy. Kolejnym obrzędem była liturgia słowa w czasie której została odśpiewana Męka Pańska wg Ewengelii św Jana. Po czym ksiądz proboszcz skierował do zgromaczonych kazan ie, poruszył w nim znaczenie krzyża, co oznacza belka pozioma i belka pionowa. Po kazaniu została odśpiewana modlitwa powszechna,następnie była adoracja Krzyża, który został uroczyście wniesiony do kościoła a celebrans dokonał jego odsłonięcia. Po odsłonięciu nastapiła adoracja krzyża. Na koniec piątkowego nabożeństwa procesyjnie przeniesiono Najświętrzy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczeła się adoracja. (jk)

Zobacz zdjęcia (fot. N. Gądek)