Wigilia paschalna

DSC 0562Wraz ze złożeniem Jezusa do grobu, wydawało się, że wszystko się skończyło, bo zazwyczaj śmierć kończy wszystko. W tym przypadku było jednak inaczej. Trzeciego dnia Jezus powstał z martwych i pokazał, że pokładane w Nim nadzieje nie były daremne. Wraz z Jego zmartwychwstaniem, otwiera się droga i do naszego zmartwychwstania. Te prawdy uświadomiła nam Liturgia Wigilii Paschalnej, której w naszym kościele przewodniczył ks. Marcin Płaneta. Oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej na wielkosobotnią celebrację złożyła się też Liturgia Światła i Liturgia Chrzcielna.

Najważniejsza część tej uroczystości rozpoczęła się wieczorem przed kościołem, gdzie przy rozpalonym ognisku nastąpiło poświęcenie ognia, a celebrans umieścił na paschale symbole, które oznaczają, że Chrystus jest początkiem i końcem wszystkiego, do Niego należy czas i wieczność. Z zapalonym paschałem procesja weszła do kościoła, który stopniowo się rozjaśnił na znak, że Światło Chrystusa rozprasza ciemności grzechu.

Charakterystycznym rysem wielkosobotniej celebry jest bogata Liturgia Słowa, na którą złożyło się kilka czytań przeplatanych śpiewem psalmów. Przypominały one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza, aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Tej nocy powrócił po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew „Alleluja”. Następnie celebrans dokonał poświęcenia wody, która przez cały rok będzie służyła do udzielania sakramentu chrztu. Do Liturgii Chrzcielnej należało też odnowienie przez wszystkim wiernych przyrzeczeń złożonych przy chrzcie świętym. Ostatnim elementem celebry była Liturgia Eucharystyczna. Chrystus, który w Wielki Piątek ofiarował siebie na krzyżu dla naszego zbawienia, dziś karmił nas swoim Najświętszym Ciałem i Krwią.

Przeżywając liturgię Wigilii Paschalnej, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania, trwamy w radości i oczekujemy już tylko niedzielnego poranka, kiedy to zabrzmią dzwony oznajmiające, że Chrystus rzeczywiście Zmartwychwstał. (mr)

Wielka Sobota - zobacz zdjęcia (fot. N. Gądek)