Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

ZmartwychwstanieChrystus zmartwychwstał! Zmartwychwstał prawdziwie! Tym pozdrowieniem – kiedyś staropolskim, a dziś nadal żywym w liturgii wschodniej – powitał parafian ks. Proboszcz Marcin Płaneta, rozpoczynając kazanie na Mszy św. rezurekcyjnej. Poprzedziła ją uroczysta procesja, w czasie której wśród bicia dzwonów obwieszczaliśmy światu radosną nowinę o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Była ona dopełnieniem Liturgii Wigilii Paschalnej z Wielkiej Soboty. Przy śpiewie wielkanocnej pieśni za krzyżem i figurą Chrystusa Zmartwychwstałego podążały kolejne asysty poprzedzające kapłana niosącego Najświętszy Sakrament – Ciało Zmartwychwstałego Pana.

Piękną liturgię Niedzieli Wielkanocnej oraz całego Triduum Paschalnego ubogacił udział wielu osób, które zaangażowały się w jej przygotowanie: chóru parafialnego, asysty strażackiej, liturgicznej służby ołtarza, osób śpiewających Mękę Pańską i psalmy, prowadzących czuwania modlitewne, a także niosących feretrony i sztandary podczas procesji. Duchowe przeżywanie treści tych dni ułatwiało także odpowiednie przygotowanie tzw. ciemnicy i grobu Pańskiego. Za zaangażowanie się w przygotowanie wszystkich uroczystości, a także za udział w nich dziękował parafianom Ksiądz Proboszcz, składając jednocześnie życzenia błogosławionych Świąt.

Niech radość wielkanocnego poranka, gdy Chrystus powstał z grobu prawdziwie, towarzyszy nam przez cały rok i będzie źródłem nadziei na nasze zmartwychwstanie do życia wiecznego. (mr)

Zdjęcia (fot. N. Gądek)