Wydarzenia

Dni Krzyżowe w naszej parafii

jerzykW trzy kolejne dni poprzedzające uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzone są Dni Krzyżowe. Jest to czas modlitw błagalnych o dobre urodzaje, które zapewnią nam dostatek chleba powszedniego. Dni Krzyżowe są rozwinięciem codziennego wołania do miłosiernego Boga: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.

Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował biskup diecezji Vienne - Mamert w Galii ok. roku 470 ,w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.

Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud - wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.

Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Wierni wędrują w kierunku krzyży i kapliczek, odmawiając modlitwy o błogosławieństwo Boga dla rolników i o dobrą oraz sprzyjającą pogodę, która zapewni obfite plony.

W naszej parafii prcesje błagalne rozpoczęły się w poniedziałek 7.05.2018 roku. Pierwsza biegła drogą do Krzyża obok domu Państwa Jerzykowskich. Druga we wtorek będzie prowadziła wiernych do Groty Matki Bożej z Lourdes obok Kościoła a trzecia zaś do kapliczki Matki Bożej obok domu Państwa Musiałów.(jk)