Wydarzenia

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

iwkowa 024W sobotę dnia 16 czerwca dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i Ks. Proboszczem w dziękczynieniu za sakrament pokuty i Pierwszej Komunii św. udały się na pielgrzymkę do Iwkowej, rodzinnej parafii Ks. Proboszcza. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w straym zabytkowym kościółku pw. Nawiedzenia NMP.

O kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nikt nie powie inaczej, jak „kościółek”. To najbardziej czcigodne i ulubione miejsce. Chociaż stoi już kilka wieków, jest wciąż odkrywany: przez znawców sztuki, przez turystów i pielgrzymów z Europy i świata, przez parafian. Nie ma dokumentu, kto i kiedy go budował. Wśród historyków sztuki jest opinia, że nie ma starszych drewnianych kościołów jak XV-wieczne i tak jest datowany nasz kościółek, choć nie można wykluczyć, że jest to pierwsza świątynia w parafii, istniejącej przed 1325 rokiem.
Wielu będących tu po raz pierwszy mówi, że świątynia z zewnątrz nie budzi większego zainteresowania, a wprawia w zachwyt, gdy wejdzie się do środka.

Trzeba mieć nadzieję, że nasza perła będzie coraz bardziej jaśniała, zachwycała i świadczyła o wierze i kulturze przodków, ale także dzisiejszych mieszkańców parafii.

Po mszy św. Ks. Proboszcz zaprosił wszystkich do swojego domu rodzinnego na kawę i lody. Była to przerwa i czas na nabranie sił przed pieszą wycieczką do pustelni św. Urbana. Oficjalnie to pustelnia św. Urbana, ale dla mieszkańców parafii (także dla sąsiadów z Lipnicy i Tymowej) to „Urbanek”. Już to świadczy, jakie uczucia i emocje wiążą się z tym miejscem. Miejsce jest urokliwe: pośród lasu, szemrzącego potoku i źródła, stara kaplica, wewnątrz ołtarzyk z XVII-wiecznym wizerunkiem św. Urbana, malowanym na desce. Kim był Urban? Mówią o tym tylko podania i legendy. Tradycja jest jednak bardzo stara, potwierdzona w XIV wieku. W muzeum diecezjalnym w Tarnowie znajduje się XIV-wieczna figurka z Iwkowej, przedstawiająca zakonnika uważanego za św. Urbana. Czy był to jeden z pustelników z czasów św. Świerada? Może nawet, jak chcą niektórzy, jego towarzysz św. Benedykt? (Benedykt to imię zakonne). Czy sięgać jeszcze dalej? Misjonarze iroszkoccy w IX wieku szerzyli kult św. Urbana. Mocna tradycja nie wzięła się znikąd. Z pewnością przed wiekami, może jeszcze przed chrztem Mieszka, przy Starej Drodze mieszkał ktoś, kto w dolinie Beli znał Ewangelię, modlił się i apostołował. Warto nad tym rozmyślać, gdy idziemy do „Urbanka” w drugi dzień Zielonych Świąt, czy gdy chodzimy tam na spacery w słoneczne, świąteczne popołudnia.

Uwieńczeniem naszej pieszej wycieczki pośród pięknej przyrody i  przy gorącym słońcu był wspólny grill i zabawy na łonie pięknej przyrody. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i radości wróciliśmy do Świebodzina.

Zapraszamy do zobaczenia zdięć z wyjazdu: kliknij TUTAJ