Wydarzenia

Poświęcenie wieńców żniwnych

wienceW uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszej parafialnej świątyni przez wspólną modlitwę dziękowaliśmy Panu Bogu za obfitość tegorocznych plonów, wyrażając przy tym wdzięczność ludziom pracującym na roli. Świebodzińscy parafianie jak co roku przynieśli tego dnia do ołtarza chleb - dzieło ciężkiej pracy tutejszych rolników, miód - owoc pracy pszczół, oraz wino. Poprzez wspaniałe wieńce żniwne i bukiety z kwiatów oraz ziół uczciliśmy Matkę Bożą w tajemnicy Wniebowzięcia. Tradycja mówi, że po trzech dniach od śmierci Matki Bożej, kiedy odsunięto kamień grobu, ciała Bogurodzicy w grobie nie było. Znaleziono tylko prześcieradło wypełnione kwiatami, z których unosił się wspaniały zapach, dlatego też święto to w polskiej tradycji nosi nazwę Matki Bożej Siewnej.

Przyniesione w tym roku wieńce żniwne, poświęcone w naszym kościele podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP, zostały wykonane nakładem pracy wielu osób. Tradycyjny wieniec z różnych rodzajów zbóż, ziół i kwiatów uwiły gospodynie w gościnnym gospodarstwie państwa Marczyków. Praca nad nim trwała około dwóch tygodni, ale zbieranie i przygotowywanie materiałów - znacznie dłużej. Drugi z wieńców - bardziej nowoczesny w formie - przygotowała rodzina państwa Kamińskich. Obydwa świadczą o tym, że mimo upływu czasu dawne tradycje są w naszej miejscowości kultywowane. Oby przetrwały dla kolejnych pokoleń.

Zdjecia z uroczystości można zobaczyć: kliknij TU