Wydarzenia

Dożynki gminne

dozynki 0119 sierpnia br., po dwunastu latach, nasza miejscowość miała honor ponownie być gospodarzem gminnych dożynek. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., odprawioną w kościele w Świebodzinie pod przewodnictwem ks. Marcina Płanety, z udziałem ks. Józefa Bobowskiego, proboszcza w Pleśnej. Liturgia rozpoczęła się od poświęcenia wieńców żniwnych, jakie przywieźli przedstawiciele poszczególnych sołectw z terenu gminy Pleśna. Oprawę liturgiczną Mszy św. ubogacił śpiew chóru oraz zaangażowanie wielu parafian. Wyrazem wdzięczności Bogu za tegoroczne plony były słowa modlitwy, a także dary ołtarza – chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbóż, owoce i warzywa, wino i miód. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych z wójtem gminy Pleśna Józefem Knapikiem na czele. Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy przejechał do centrum Pleśnej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Świętowanie w Pleśnej rozpoczęli - jak przystało na gospodarzy dożynek - mieszkańcy Świebodzina, którzy zaprezentowali tradycyjny obrzęd dożynkowy. Oprócz przyśpiewek i wierszy była również prezentacja wieńca żniwnego oraz młócenie zboża za pomocą... cepów. Do tego niełatwego zajęcia zaproszono gospodarza gminy - wójta Józefa Knapika oraz ks. proboszcza Marcina Płanetę, a także Stanisława Sorysa - wicemarszałka województwa małopolskiego. Następnie starostowie dożynek - Barbara Starostka i Andrzej Szuba - wręczyli wójtowi bochen chleba z życzeniami, aby sprawiedliwie dzielił dobra pomiędzy wszystkich mieszkańców gminy.

dozynki 02W czasie uroczystości dożynkowych odbył się również Gminny Konkurs Wieńców. Powołana przez organizatorów Komisja spośród 9 zgłoszonych wieńców wyłoniła trzy, którym przyznała wyróżnienia. Znalazł się wśród nich również wieniec ze Świebodzina! Oto wyniku Konkursu:

Gminę Pleśna na dożynkach powiatowych w Zakliczynie reprezentować będzie wieniec z Rychwałdu.
Gminę Pleśna na dożynkach jasnogórskich w Częstochowie reprezentować będzie wieniec ze Świebodzina.
Gminę Pleśna na dożynkach wojewódzkich w Radziszowie reprezentować będzie wieniec z Lichwina.

Oprócz nagrodzonych wieńców w konkursie wzięły udział wieńce z sołectw: Pleśna, Łowczówek, Woźniczna, Janowice, Szczepanowice i Rzuchowa. Organizatorzy dla wszystkich uczestników konkursu przewidzieli równorzędne nagrody pieniężne.

Program artystyczny dożynek ubarwiły występy zespołów folklorystycznych. Na scenie śpiewał i tańczył znany już w Świebodzinie zespół „Iskierczanie” z Dębicy-Latoszyna oraz zespół „Gwoździec”. (mr)

Zdjecia z uroczystości można zobaczyć: kliknij TU