Wydarzenia

Odwiedziny św. Mikołaja

sw mikolaj 008Poznajmy historię św. Mikołaja

Niektórzy znają Świętego Mikołaja jako bajkową postać brzuchatego dziadka w czerwonym kubraku, z wielką siwą brodą i workiem pełnym prezentów. Jednak nie jest to prawdziwy Święty Mikołaj. Jest to postać bajkowa i pewnie bardziej dziś marketingowa, nie mająca z chrześcijańską  religią nic wspólnego.

Św. Mikołaj urodził się po długich modłach zamożnych rodziców około 270 roku w mieście Patara w Licji. Od dziecka wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim znacznym majątkiem z potrzebującymi. Został biskupem Miry w Licji i podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością. Cuda które czynił, przysparzały mu wielkiej chwały. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci za drobne wykroczenie, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie. Kiedy indziej swoją modlitwą uratował rybaków w czasie sztormu. Dlatego jest również patronem marynarzy i rybaków. W czasie zarazy, jaka nawiedziła także jego strony, usługiwał chorym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że św. Mikołaj wskrzesił trzech ludzi zamordowanych przez hotelarza za to, że nie mogli mu zapłacić. Znana jest historia o trzech niesprawiedliwie uwięzionych oficerach uwolnionych za jego wstawiennictwem. Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w niektórych krajach panuje zwyczaj wystawiania przy kominkach  bucików lub skarpet na prezenty. Dziś, jeśli ktoś nie ma kominka, Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę. Święty Mikołaj po długich latach błogosławionych rządów odszedł 6 grudnia 345 lub 352 roku. Jego ciało pochowano w Mirze, skąd ponad tysiąc lat później przewieziono je do Bari – włoskiego miasta w południowych Włoszech. Grobowiec umieszczono w bazylice wystawionej ku jego czci, a poświęcił go papież Urban II. Dobroć biskupa przetrwała w pamięci ludzi, o czym świadczy zwyczaj przebierania się za św. Mikołaja i rozdawania dzieciom prezentów.

Bardzo dziękujemy Św. Mikołajowi że zechciał odwiedzić także naszą wspólnote parafialną i obdarować prezentami dzieci, młodzież i starszych, zapraszamy św. Mikołaja w przyszłym roku. Szczęść Boże!!!

Fotorelacja ze spotkaniem z Świętym Mikołajem kliknij TU