Wydarzenia

Nowi lektorzy

symbol lektorówW sobotę 1 grudnia, przed pierwszą Niedzielą Adwentu, 6 ministrantów przyjęło posługę Lektora. Są to: Mateusz Bober, Mateusz Ocłoń, Łukasz Ocłoń, Mateusz Jerzykowski, Antoni Wrona, Jakub Abramowicz. Uroczystego przyjęcia dokonał Ks. Dziekan Adam Nita w parafii pw Matki Boskiej Szkaplerznej w Tarnowie.

Słowo lektor pochodzi z języka łacińskiego: "legere" - czytać i oznacza osobę czytającą na głos teksty biblijne lub liturgiczne w zgromadzeniu liturgicznym, tzn. podczas Mszy Świętej, liturgii sakramentów, sakramentaliów, Liturgii Godzin i innych nabożeństw.

Lektorzy uczęszczają do klas VI, VII,VIII i III gimnazjum, po kilkuletniej służbie ministranckiej zostali uznani za godnych przyjecia posługi lektora. Na wykładach w ramach Kursu Dekanalnego była dotknięta zarówno sfera teoretyczna jak i praktyczna służby lektorskiej, w wymiarze: ludzkim, ascetycznym, biblijnym oraz liturgicznym. Po przeprowadzeniu egzaminu należy stwierdzić, że kandydaci zostali bardzo dobrze przygotowani do pełnienia świętych czynności, czytania słów Boga samego. Wspierajmy naszych nowych lektorów w ich posłudze modlitwą. Św. Tarsycjuszu, módl się za nami.

Modlitwa lektora:
Panie, Oto stoję wobec wielkiej tajemnicy Twego Słowa, Które mam przekazywać innym. Pomóż mi być najpierw dobrym słuchaczem i świadkiem Twego Słowa. Oczyść moje wargi od wszelkiej nieczystości, uczyń mnie swoim narzędziem, bym mógł nieść Cię ludziom w sercu, w dłoniach, na wargach. Amen.