Wydarzenia

Zamosc JKW sobotę 27 Sierpnia wyruszyliśmy w parafialną pielgrzymkę po Roztoczu.
Pierwszym punktem, do którego dotarliśmy był Zamość. Miasto epoki Renesansu, gdzie na każdym kroku spotkać możemy odniesienia i ślady Polski sarmackiej. Piękny ratusz, rynek, Katedra, Akademia, bastiony, park to wyjątkowe miejsca, które zobaczyliśmy. Dowiedzieliśmy się, że w Zamościu urodzili się: Marek Grechuta czy Witold Paszt znani muzycy, choć obaj reprezentowali różne nurty muzyczne. Zwiedzenie Zamościa to była wyjątkowa atrakcja i moc wrażeń dla wszystkich.

Po zwiedzeniu Zamościa udaliśmy się do Krasnobrodu, ale jadąc tam zatrzymaliśmy się w Szczebrzeszynie, aby zobaczyć miasto słynnego chrząszcza z powiedzenia: „Chrząszcz brzmi w trzcinie…” Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie –  odsłonięty został w lipcu 2011 r., znajduje się na rynku przed ratuszem. Autorem 2-metrowego odlanego w brązie pomnika jest Zygmunt Jarmuł. Odlew został wykonany w pracowni rzeźby Karola Badyny w Krakowie.

W Krasnobrodzie był nasz nocleg i kolacja integracyjna po intensywnym pierwszym dniu.

DSC 023015 sierpnia oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie, która – jak naucza Kościół – po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej. W polskiej (i nie tylko) tradycji to święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się w tym dniu kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Z dawnych czasów zachowało się przekonanie, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

odpust 2022 2114 sierpnia 2022 r. obchodziliśmy w naszej parafii uroczystość odpustową ku czci patrona parafii – św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Czesław Bachula, proboszcz z Łękawki, który wygłosił również kazanie. Wśród celebransów był także ks. Kazimierz Dudek, były proboszcz rodzimej parafii w Porębie Radlnej, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. W uroczystej liturgii uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie i goście oraz kapłani z parafii naszego dekanatu. Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła.

Boze Cialo 0216 czerwca br. obchodziliśmy wraz z całym Kościołem uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tradycyjnie zgromadziła ona wielu parafian, szczególnie rodzin z dziećmi, które chętnie uczestniczyły w procesji, sypiąc kwiaty i dzwoniąc dzwoneczkami przed Najświętszym Sakramentem. Msza św. z uroczystą procesją odbyła się w naszym kościele o godz. 9.00, a celebrowali ją ks. Bartosz Chęciek i ks. proboszcz Marcin Płaneta.

Nieodłączną częścią liturgii tego święta jest procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, przy których czyta się Słowo Boże, śpiewa suplikacje i przede wszystkim ukazuje wiernym Najświętszy Sakrament, czyli Ciało prawdziwie obecnego Jezusa Chrystusa. Właśnie realna obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie była tematem kazania wygłoszonego w Boże Ciało przez Księdza Proboszcza. Nawiązał on do historii tzw. cudów eucharystycznych, które przez wieki umacniały wiarę Kościoła w rzeczywistą obecność Ciała i Krwi Chrystusa w konsekrowanym chlebie i winie.

Tegoroczna procesja prowadziła do ołtarzy usytuowanych przy drodze w stronę szkoły. Poszczególne ołtarze przygotowywali mieszkańcy: Radlnej Kolonii I i II, pozostałej części Radlnej, Świebodzina Dołu i Świebodzina Góry.

Udział w procesji Bożego Ciała to swoiste wyznanie wiary w sakramentalną obecność Chrystusa, a także prośba o to, aby Chrystus błogosławił naszym domostwom i nam samym. Wierzymy w to, że Jego błogosławieństwo obejmie całą naszą parafię i wszystkie nasze rodziny.