Wydarzenia

roraty 2021Adwent jest wyjątkowym czasem przeżywanym w Kościele, czasem oczekiwania i przygotowania do przeżycia Bożego Narodzenia. Chrystus, który narodził się w Betlejem jest przedstawiany jako światło wschodzącego słońca, przychodzi jako ten, który może wyciągnąć człowieka z ciemności - kojarzonej z trwaniem w ciemności grzechu. "Wschodzące Słońce nas nawiedzi, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają" Łk 1,78-79. Dlatego przychodzimy do świątyni, aby trzymając w ręku lampion stawać się świadkami światła Chrystusa, które nosimy w sercu. Roraty-nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku - Rorate caeli desuper - "Spuśćcie rosę, niebiosa". Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach - zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia - wyłącznie podczas Rorat. W czasie Rorat razem z Maryją przeżywamy czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Dlatego czytania liturgiczne, głoszone kazania mają nas do tego przygotować.

lektorzyW sobotę 13. 11. 2021 r. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie ks. inf. Adam Kokoszka udzielił błogosławieństwa nowym lektorom dekanatu Tarnów-Południe. Kurs, który koordynował dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Zbigniew Kmiecik, ukończyło 32 chłopaków z parafii tego dekanatu. Nowi lektorzy przygotowywali się do pełnienia tej funkcji podczas kursu, który w naszym dekanacie odbywa się raz do roku. Składa się na niego pięć spotkań obejmujących formację biblijną, liturgiczną, a także ćwiczenia z dykcji. W przeprowadzeniu zajęć dekanalnemu duszpasterzowi LSO pomagali ceremoniarze i polonistka.

nedzarz

Film „Nędzarz i madame” w reż. Witolda Ludwiga ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako Brata Alberta.

Jego tragiczne losy życia dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Adam Chmielowski jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

.

Warszawa, 3 października 2020 r.
komunia rekaKomunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii św. na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne.

Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.

fatima1W październiku do kin w całej Polsce trafił portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten film to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.