Archiwum - wydarzenia 2013

Triduum Paschalne

Najważniejszą częścią celebracji Triduum Paschalnego jest Liturgia Wigilii Paschalnej - czas świętowania Zmartwychwstania Chrystusa. Dawniej Wielka Niedziela rozpoczynała się poranną Mszą, Rezurekcją, którą zapowiadało uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Obecnie liturgia ta jest odprawiana w wielkosobotni wieczór.

W naszej parafii celebracja rozpoczęła się o godzinie dwudziestej od liturgii światła. Przewodniczył jej ks. Piotr Smoła, a współcelebransem był ks. Wojciech Sroka. Najpierw na dziedzińcu kościelnym kapłan poświęcił ogień, od którego zapalony został paschał, a następnie – w uroczystej procesji – inne świece przyniesione przez wiernych. Po wyjątkowo bogatej w tym dniu liturgii słowa odbyło się poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie wierni uczestniczyli w Eucharystii oraz procesji rezurekcyjnej.

Piękną liturgię tego wyjątkowego dnia ubogacił udział wielu osób, które zaangażowały się w jej przygotowanie: chóru parafialnego, asysty strażackiej, liturgicznej służby ołtarza, osób niosących feretrony podczas procesji i wielu innych. Mimo zimowej aury mogliśmy przeżyć radosny dzień, kiedy Chrystus znów zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia.

Zdjęcia - adoracja w Wielki Piątek

Zdjęcia - liturgia Wigilii Paschalnej