Archiwum - wydarzenia 2013

uBoga droga - Roraty 2013

Adwent, to czas radosnego oczekiwania. Dzisiaj jest coraz mniej okazji do czekania. Wolimy mieć wszystko od razu, natychmiast. Kiedyś ludzie żyjący w oddaleniu tęsknili za sobą i czekali na listy. Teraz w jednej chwili mogą otrzymać wiadomość z drugiego końca świata, mogą się zobaczyć, kiedy tylko zechcą.

Mimo to chcieliśmy przeżywać we wspólnocie modlitewnej nasze czekanie na Boże Narodzenie, zapalając co niedzielę na adwentowym wieńcu jedną świecę więcej.

W czasie Rorat, które w naszym kościele odbywały się w dni powszednie o godz. 17.00, rozważaliśmy treści zawarte w haśle: „uBoga droga” – „Skarby niebieskie” – „Tyle masz, ile dasz”, poznając historię życia świętych i błogosławionych, którzy sami żyjąc ubogo, otwierali swoje serca dla najbiedniejszych i gromadzili skarby "u Boga".

Temat tegorocznych Rorat podsunął papież Franciszek. Podczas pierwszej konferencji prasowej po swoim wyborze na Papieża opowiedział: „Podczas wyboru siedział obok mnie mój wielki przyjaciel z Brazylii, emerytowany arcybiskup São Paulo. Kiedy okazało się, że większość kardynałów zagłosowała za mną, on mnie objął, ucałował i powiedział: «Nie zapomnij o ubogich».
To zapadło mi w serce. Natychmiast pomyślałem o wojnach i o biednych. I tak przyszło mi na myśl imię Franciszek z Asyżu, człowiek ubóstwa, pokoju, kochający całe stworzenie. Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”

Liczna grupa dzieci (około 40 osób) aktywnie uczestniczyła w codziennym losowaniu kart odpowiedzi, które w tym roku kształtem i ozdobami przypominały monety - "skarby niebieskie". Naszym spotkaniom towarzyszyła figurka Dzieciątka Jezus, którą codziennie zabierała do swojego domu wylosowana osoba.

Na zakończenie Rorat odbyło się losowanie nagród.

Uczestnicy Rorat, którzy zebrali komplet „roratnich monet” (jak na zdjęciu obok), wzięli udział w losowaniu nagrody głównej - kompletu figurek pod choinkę o wysokości 30 cm.

Ci, którzy zebrali conajmniej połowę "roratnich monet", uczestniczyli w losowaniu drugiej nagrody - zestawu figurek pod choinkę o wysokości 13 cm.

Trzecia nagroda (zestaw figurek pod choinkę o wysokości 16 cm) wylosowana została spośród wszystkich kart odpowiedzi, składanych na Roratach  przez cały adwent.