Archiwum - wydarzenia 2014

Pielgrzymka Straży Honorowej NSPJ do Dębicy

„Wierzę w Syna Bożego, który darzy mnie miłością Swego Serca”. Pod tym hasłem 19 września odbyła się diecezjalna pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ do kościoła Św. Jadwigi w Dębicy.
Spotkanie modlitewne rozpoczęło się koncelebrowaną Mszą św. pod przewodnictwem Bpa Stanisława Salaterskiego, który także wygłosił homilię. W świątyni zgromadzili się członkowie Straży Honorowej z kilkunastu parafii diecezji tarnowskiej wraz z opiekunami duchowymi i zelatorami, a także poczty sztandarowe.

Z naszej parafii wzięło udział w pielgrzymce 20 osób. Pielgrzymowaliśmy autokarem w miłej atmosferze modlitewnej razem z członkami Straży Honorowej z Poręby Radlnej i Koszyc Małych, wraz z Księdzem Opiekunem z Koszyc.
Przed rozpoczęciem Mszy św. słowa powitania do Biskupa i wszystkich zebranych wypowiedział moderator diecezjalny Straży Honorowej Ks. Stanisław Łątka. W czasie głoszonej homilii ks. Biskup nawiązywał do hasła tegorocznej pielgrzymki. Mówił pięknie o miłości Serca Jezusowego. Zachęcał do codziennego adorowania, czci i wynagradzania temuż Sercu za grzechy świata, zwłaszcza w obranej godzinie czuwania.
Ks. Biskup podkreślił, że Straż Honorowa NSPJ jest ważną wspólnotą, gdyż jej zadaniem jest stać na straży dobra, zwalczać zło tam, gdzie ono się pojawi, zwłaszcza w rodzinie, we wspólnocie parafialnej, a także w świecie. Powiedział też między innymi, że w szereg ludzi, którzy uczyli nas miłości do Boga, rozszerzania jego miłującej obecności, wpisują się św. Jan Paweł II i św. Jan XXIII. Miłość do Serca Jezusowego, to przede wszystkim wzorowe chrześcijańskie życie, poświęcenie się dla bliźniego będącego w potrzebie, wyzbycie się egoizmu w pełnym tego słowa znaczeniu, dostrzeżenie cierpiącego Chrystusa w chorym, cierpiącym, opuszczonym człowieku, dawanie z siebie wszystkiego, co Bogu miłe i pociąganie ludzi do Niego przez modlitwę i dobry przykład życia.
   Po zakończeniu Mszy św. słowa podziękowania na ręce Biskupa złożyli przedstawiciele parafii Św. Jadwigi. Potem wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem miejscowego opiekuna duchowego Straży Honorowej, a po niej udaliśmy się na agapę. Poczęstowano nas pyszną drożdżówką i herbatką w miłej i przyjaznej atmosferze.
   O godz. 20-tej zgromadziliśmy się ponownie w świątyni na adorację Najśw. Sakramentu, którą poprowadzili członkowie Straży Honorowej z parafii Serca Jezusowego w Tarnowie. Adoracja miała charakter dialogu. Rozmowa między Bogiem a duszą adorującą. Miało się wrażenie, że Jezus mówi do każdego z osobna, a my odpowiadamy na Jego słowa. Ten swoisty klimat adoracji zapadł mi głęboko w serce.
Po adoracji rozpoczęła się godzina apelowa. Słowami: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, czuwam” witaliśmy Panią z Jasnej Góry. Miejscowy kapłan przybliżył nam dobroć i świętość Najśw. Maryi Panny i zachęcał, abyśmy zawsze do Niej się zwracali z wszelkimi potrzebami, a szczególnie z prośbą, aby zawsze i wszędzie wskazywała nam drogę do Swego Syna Jezusa.
   Po zakończeniu modlitwy apelowej rozpoczął się obrzęd przyjęcia nowych członków Arcybractwa Straży Honorowej przez krajowego moderatora, ks. Waleriana Swobodę, który na początku w krótkich słowach pouczył kandydatów o celu i zadaniu, jakie mają przed sobą członkowie Straży Honorowej. Mówił dobitnie i ujmująco o czci Serca Jezusowego. W szeregi Straży Honorowej wstąpiło 12 osób, w tym kilkoro ludzi młodych, a także jedna osoba z naszej parafii, P. Melania Szczurek, z czego bardzo się cieszymy i życzymy jej obfitych łask od Serca Jezusowego.
Ostatnim punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa w plenerze, którą poprowadziła wspólnota parafialna z Dębicy. Trudno ująć w słowach, co czuło się w sercach w czasie tej Drogi. Żywe stacje tworzyły trzy osoby: mężczyzna trzymający krzyż z napisem poszczególnej stacji i kobiety z płonącymi pochodniami. Po rozważaniach każda z osób włączała się w procesję, idąc na przedzie. Za stacjami niesiony był przez poszczególne parafie duży, kilkumetrowy krzyż Chrystusa.
   Wspólnocie z naszej parafii przypadł udział niesienia krzyża przy piątej stacji. Dotyk krzyża Chrystusa w czasie tej drogi, to jak dotyk Jego ran, dzięki którym mogliśmy doświadczyć Jego bezgranicznej miłości do nas, bez względu na to, jakimi jesteśmy. Świadomość miłości Chrystusa, to sprawa naszej wiary. Ogromne wrażenie zrobił na mnie widok 12-tej stacji, kiedy otoczono kołem czternastu krzyży wraz z pochodniami wielki metalowy krzyż solidarności, stojący na placu obok kościoła. Otoczony w ten sposób, symbolizował całość męki Chrystusowej i Jego zwycięskiej śmierci nad szatanem.
   Po ukończeniu Drogi Krzyżowej udaliśmy się wszyscy do kościoła, gdzie diecezjalny moderator Straży Honorowej Ks. Stanisław Łątka złożył uczestnikom spotkania podziękowanie za liczny i pobożny udział oraz udzielił błogosławieństwa. Potem nastąpiło rozesłanie. Wracaliśmy do naszych domów ubogaceni duchem i miłością Serca Jezusowego.
   Chciałabym w imieniu całej naszej wspólnoty zachęcić ludzi młodych do wstępowania w szeregi Straży Honorowej. Drodzy, nie bójcie się czuwania przy Sercu Jezusowym! To wielki zaszczyt być zjednoczonym z Jego Sercem. On tego bardzo pragnie. Zapewniam Was, że kiedyś przyjdzie po Was w obranej godzinie czuwania i zaprowadzi do nieba.

Animatorka Maria Kara