Archiwum - wydarzenia 2015

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne Męki i  Zmartwychwstania Pańskiego – trzy święte dni, w czasie których rozpamiętujemy i  uobecniamy zbawcze wydarzenia , to najważniejsze dni w  całym roku liturgicznym. Ich celebrację rozpoczęliśmy  Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.
Podczas tej Mszy się wspominaliśmy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Poprzez liturgię uczestniczyliśmy w Ostatniej Wieczerzy, w  czasie której Jezus przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew i  pozostawił je nam jako pokarm na życie wieczne. Po zakończeniu Eucharystii  Ciało Chrystusa zostało przeniesione do tzw. ciemnicy, gdzie czuwaliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu do późnych godzin.
W czasie przygotowania darów ofiarnych dzieci złożyły na ołtarzu swoje skarbonki z jałmużną wielkopostną. W tym szczególnym dniu przedstawiciele Rady Duszpasterskiej w imieniu parafian zwrócili się do  ks. proboszcza Wojciecha Sroki z podziękowaniami za jego ofiarną posługę kapłańską i życzeniami wszelkich łask Bożych w dalszej pracy.

W Wielki Piątek liturgia koncentrowała się na uobecnianiu Męki Pańskiej. Jej opis z Ewangelii według św. Jana śpiewali młodzi kantorzy: Adrian Starostka, Kamil Chrobak i Mariusz Golec. Następnie oddaliśmy cześć Krzyżowi Świętemu w adoracji, a po przyjęciu Komunii św. oraz przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, trwaliśmy na  modlitwie, której przewodniczyły poszczególne grupy. O godzinie 22.00 odprawiona została Droga krzyżowa prowadzona przez nauczycieli z naszej parafii.

W sobotni wieczór natomiast przeżywaliśmy piękną liturgię Wigilii Paschalnej z obrzędami poświęcenia ognia, poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, a także bogatszą niż zazwyczaj liturgią słowa. W tym roku po raz pierwszy w naszej parafii liturgia wielkosobotnia nie zakończyła się procesją rezurekcyjną, gdyż – zgodnie z wynikami głosowania – została ona przeniesiona na niedzielny poranek.

W aurze bardziej zimowej niż wiosennej zabrzmiały poranne dzwony i radosny śpiew wielkanocnej pieśni „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana”. Za krzyżem i figurą Chrystusa Zmartwychwstałego podążały kolejne asysty poprzedzające kapłana niosącego Najświętszy Sakrament – Ciało Zmartwychwstałego Pana.

Piękną liturgię tych wyjątkowych dni Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego ubogacił udział wielu osób, które zaangażowały się w jej przygotowanie: chóru parafialnego, asysty strażackiej, liturgicznej służby ołtarza, osób czytających kolejne czytania i śpiewających psalmy, prowadzących czuwania modlitewne, a także niosących feretrony i sztandary podczas procesji. Duchowe przeżywanie treści tych dni ułatwiało także odpowiednie przygotowanie tzw. ciemnicy i grobu Pańskiego – uczynili to rodzice bierzmowanych (ciemnica) oraz rodzice dzieci pierwszokomunijnych (grób Pański).

Niech radość wielkanocnego poranka, gdy Chrystus powstał z grobu prawdziwie, towarzyszy nam przez cały rok i będzie źródłem nadziei na nasze zmartwychwstanie do życia wiecznego.