Archiwum - wydarzenia 2016

Wielkie dziękczynienie

wpr rewlikwii01225 lat temu, 13 października 1991 r., bp Piotr Bednarczyk poświęcił kościół w Świebodzinie i konsekrował ołtarz. Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, że ta niewielka świątynia będzie zalążkiem nowej parafii, która została powołana do istnienia 1 stycznia 2007 roku. Za te dwa wielkie dla nas wydarzenia dziękowaliśmy Bogu w niedzielę 16 października 2016 roku.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się podczas Mszy św. o godzinie 11.00. Przewodniczył jej delegat Biskupa Tarnowskiego, ks. infułat Adam Kokoszka. Modlili się z nami również inni kapłani, w przeszłości związani z naszą młodą wspólnotą. Wśród nich nie mogło zabraknąć pierwszego proboszcza w Świebodzinie – ks. Janusza Maziarki. Byli także obecni księża proboszczowie parafii-matek, z których została wyodrębniona parafia świebodzińska – ks. Kazimierz Dudek z Poręby Radlnej i ks. Józef Bobowski z Pleśnej.

Wśród gości mogliśmy zobaczyć również kapłanów z sąsiednich parafii naszego dekanatu, goszczącego niejednokrotnie w naszym kościele z posługą duszpasterską ks. dra Bogusława Połcia oraz s. Małgorzatę Zabawę, naszą rodaczkę ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Wielkim duchowym darem i zarazem pamiątką obchodzonego jubileuszu będą relikwie patrona naszej parafii – św. Maksymiliana Kolbego, które podczas liturgii zostały uroczyście wprowadzone do kultu. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy mogli ze czcią je ucałować. Miejmy nadzieję, że – jak powiedział w kazaniu ks. Infułat A. Kokoszka – poprzez tę nową formę swojej obecności św. Maksymilian nadal będzie profilował życie duchowe naszej parafii, tak jak to się działo od jej powstania.

Poświęcenie kościoła to wydarzenie, które wielu parafian doskonale pamięta. Wielu z nich własnymi rękami budowało ten kościół, a potem z ogromnym zaangażowaniem troszczyło się o niego, aby był coraz piękniejszy. Zarówno dla tych, którzy tamte dni pamiętają, jak i dla młodszych, którzy pamięcią nie sięgają tak daleko, wydarzenia sprzed 25 lat krótko przypomniał fragment nagrania video z uroczystości z udziałem bpa Piotra Bednarczyka. Odwołał się do niego ks. Proboszcz Wojciech Sroka, witając przybyłych gości i parafian. Niejednemu łza zakręciła się w oku na wspomnienie radości, jaką był wówczas własny kościół – spełnione marzenie wielu pokoleń mieszkańców Świebodzina.

O wyjątkowości kościoła parafialnego mówił w swoim kazaniu ks. Infułat Adam Kokoszka. Uświadomił nam, że kościół jest nie tylko domem Bożym, ale również naszym domem. „Wśród innych, nieraz bardzo okazałych świątyń – mówił – najważniejsza jest ta parafialna świątynia”. Wyróżnia ją wyjątkowość – bo przecież jest to miejsce, gdzie przyjmowaliśmy sakramenty, począwszy od chrztu, przez Pierwszą Komunię, bierzmowanie, sakrament małżeństwa, aż po ostatnią posługę, jaką będzie dla każdego z nas pożegnanie przed oczekiwaniem na zmartwychwstanie. „Ileż zostało tu odprawionych Mszy Świętych, iluż grzeszników doznało miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty, ileż Różańców tu odmówiono…” – mówił kaznodzieja.

Obchodzony przez naszą parafię jubileusz 25-lecia poświęcenia kościoła i 10-lecia erygowania parafii wpisuje się – jak zaznaczył ks. infułat A. Kokoszka – w jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, jest on bowiem jakby przedłużeniem tamtego wydarzenia. Mówiąc o historii naszej parafii, wypowiedział też wdzięczność dla wszystkich, którzy przed laty angażowali się w budowę kościoła, zarówno dla księży, jak i parafian. Podkreślił również, że troska o kościół, także w wymiarze materialnym, jest świadectwem wiary. Troski tej uczy nas sam papież Jan Paweł II, którego szczególnie wspominamy właśnie 16 października, w rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. Warto jednak pamiętać, że „nawet najpiękniejsza świątynia może stać się tylko obiektem muzealnym, atrakcją turystyczną, jeżeli nie będzie ożywiona modlitwą i wiarą ludzi”.

Miejmy nadzieję, że uroczystości jubileuszowe, do których przygotowywaliśmy się przez poruszające misje parafialne, na nowo ożywią w nas zapał i entuzjazm wiary. Miejmy też nadzieję, że św. Maksymilian, który żył w najtrudniejszych latach minionego wieku, będzie nieustannie wspierał nas w trudnościach, jakie niesie ze sobą współczesny świat. (mr)

Zobacz zdjęcia! (galeria parafialna)

Zobacz zdjęcia! (galeria Gościa Niedzielnego)