Archiwum - wydarzenia 2016

Wielki Piątek

W Wielki Piątek gromadzimy się nie w celu sprawowania Eucharystii, ale na pamiątkę Męki Pańskiej. Na mocy bardzo dawnej tradycji dzisiaj i w dniu jutrzejszym Kościół nie sprawuje sakramentów. Dzisiejsze nabożeństwo składa się z trzech części: liturgii słowa, adoracji krzyża i Komunii Świętej połączonej z procesją do grobu Pańskiego. Od najdawniejszych czasów Kościół powstrzymuje się od odprawiania Mszy św. w dniu, w którym nasz Pan, Jezus Chrystus wziął na swoje ramiona krzyż i poniósł na nim śmierć dla naszego zbawienia. Dzisiaj zanosimy do Boga Wszechmogącego uroczyste modlitwy za Kościół i świat odkupiony drogocenną Krwią Chrystusa. Klękamy i ze czcią całujemy drzewo krzyża, na którym swe ręce rozciągnął Syn Boży. Przyjmiemy też Chrystusa w Eucharystii, posilimy się Ciałem Pańskim, które jest zadatkiem nieśmiertelności. W Wielki Piątek, szczególnie jesteśmy złączeni z Chrystusem Ukrzyżowanym. Świadomość własnych grzechów i nieprzeliczonych grzechów całego świata na przestrzeni tylu wieków sprawia, że kto chce być prawdziwym chrześcijaninem - musi pokutować, nie tylko w ten dzisiejszy, szczególny dzień w roku liturgicznym. Z miłości do Jezusa Ukrzyżowanego przyjmujemy więc, w duchu wiary, nasze osobiste cierpienia, różne doświadczenia naszej pracy. To wszystko znosimy z miłości do Chrystusa. Zachodzi bowiem jakiś tajemniczy związek między wyrzeczeniem a radością, między ofiarą a rozszerzaniem się serca, między karnością a wolnością.