Wydarzenia

Dni Krzyżowe

IMG 20220526 WA0018W dniach od 23. 05 do 25 05. 2022 r. przeżywaliśmy tzw. „dni krzyżowe”. Podczas procesji do kapliczek naszej parafii modliliśmy się o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych. Ze względu na złą pogodę w środę, jeszcze w czwartek udaliśmy się z procesją modlitewną, z wiarą i ufnością proszą Boga o tak bardzo potrzebny deszcz.

Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne - Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsieniami ziemi i wojnami. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku zaczęto śpiewać podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud - wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji. Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne.

Nie zapominajmy, że Stwórca jest Wszechmocny i on wszystkim kieruje i od Niego przede wszystkim zależy końcowy efekt naszych prac i gospodarowania.
Stworzycielu świata, rozkaż ziemi Twojej, aby była płodną i wydawała obfite dary. Niech ją Twoje rosy i słońce, deszcze i pogody uczynią urodzajną. Twoje to, Panie! Posialiśmy ziarno, oddane Twej opiece i opatrzności, skropione potem ludu Twojego. Chleba naszego powszedniego racz nam dać, Panie i Ojcze nasz! Nie spuszczaj na nas plag Twoich, Boże! Którzy na gniew Twój zasługujemy; ale wielkością Boskich darów Twoich, racz serca nasze do wdzięcznego Opatrzności Twojej wychwalania łaskawie zagrzewać. Prosimy Cię o to, Boże w Trójcy św. jedyny! przez Chrystusa, Pana naszego, Syna Twego, któremu z Ojcem i z Duchem świętym cześć, chwała i dziękczynienie teraz i przez wieki wieków. Amen. (xM)