Wyjazd na firm Prorok

prorok filmW środę 30 listopada 2022 roku był zorganizowany wyjazd do kina na film pt: „Prorok”. Pomimo tego że w tym samym czasie odbywał się mecz piłki nożnej naszej reprezentacji z reprezentacją Argentyny, wielu naszych parafian obrało „lepszą cząstkę” udając się na film. “Prorok” to film fabularny o Kardynale Wyszyńskim – prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Film opowiada historię prymasa, przywódcy duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.

Film ukazuje publiczności ciekawe wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Pokazuje nieugiętego przywódcę, który nie bał się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widział dalej niż jego przeciwnicy. To właśnie on dostrzegł Karola Wojtyłę, który na jego wniosek został mianowany biskupem pomocniczym w Krakowie. Wszystkie gabinetowe dialogi Prymasa z Gomułką i Cyrankiewiczem oparte były na stenogramach sporządzonych przez SB dzięki zainstalowanym podsłuchom. Rząd wszelkimi metodami próbował zniszczyć prymasa wraz z jego wiernymi, dążąc do całkowitej ateizacji kraju. W tym celu rozpoczął akcję o kryptonimie “Prorok”, zrzeszającą setki agentów, którzy śledzili każdy krok Prymasa. Niezachwiana wiara i konsekwentna postawa duchownego – społecznika - stratega, a także propagowanie przez prymasa wolności, godności jednostki i miłości stają się prologiem do upadku komunizmu. Polecamy.