Wydarzenia

Boże Narodzenie

pasterka 2023 135Wieczór wigilijny, który poprzedza kolejną rocznicę przyjścia na świat naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa jest wieczorem wyjątkowym, długo wyczekiwanym zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Każdy z nas spędza go w gronie najdroższych mu osób. Jego rodzinna, pełna optymizmu, radosna atmosfera udziela się każdemu. Punktem kulminacyjnym całego wieczoru jest Pasterka. Uroczysta Msza Św. upamiętnia oczekiwanie i żarliwą modlitwę pasterzy dążących do Betlejem. Sprawowana jest zwykle o północy, należy jednak pamiętać, iż to nie godzina decyduje o tym, czy dana Msza św. jest Pasterką czy też nie, ale odpowiednie formularze modlitw i teksty biblijne przyporządkowane wyłącznie tej celebracji liturgicznej. Podczas kazania kapłani poruszają tajemnicę Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i Jego przyjścia na świat.

Pierwszą Pasterkę w historii Kościoła odprawił Papież Grzegorz IV w IV wieku. Była wtedy jednym z elementów Trzech Mszy. Pozostałe to: Msza św. o świcie i w dzień. By ułatwić wiernym zrozumienie ich przesłania, po pewnym czasie nadano im konkretne nazwy, związane z poszczególnymi scenami biblijnymi. Były to: Pasterka, Msza Anielska oraz Msza Królewska. Każda z nich odnosiła się do hołdu składanego nowonarodzonemu Jezusowi przez pasterzy, aniołów i trzech króli.

 

Zdjęcia.