Niedziela Palmowa

DSC 0155Przypadająca w tym roku 9 kwietnia Niedziela Męki Pańskiej, nazywana też Niedzielą Palmową, rozpoczęła Wielki Tydzień. Wyjątkowość tej niedzieli jest widoczna zarówno w liturgii, jak i w towarzyszących jej zwyczajach i tradycjach.

Uroczystość liturgiczna, również w naszej parafii, rozpoczęła się od procesji z palmami, które zostały poświęcone przed kościołem. Udekorowane zgodnie z lokalnymi zwyczajami, barwne i radosne palmy są pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to witały go wiwatujące tłumy. Z kolei najbardziej charakterystycznym rysem celebracji Liturgii Słowa tej niedzieli jest śpiew Męki Pańskiej jako Ewangelii. Te dwa elementy Niedzieli Palmowej łączą w sobie z jednej strony radość i triumf, z drugiej zaś – powagę i cierpienie. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

W naszym kościele w przygotowanie pięknej liturgii Niedzieli Palmowej włączyło się wiele osób. Mękę Pańską śpiewali Mariusz Golec, Kamil Chrobak oraz ks. Wojciech Sroka. Do upiększenia śpiewu przyczynił się również parafialny chór. Jak co roku bardzo wiele osób przyniosło do kościoła własnoręcznie zrobione palmy, które po Mszy św. uczestniczyły w konkursie. Nagrodzone zostały najwyższe palmy – nagrody ufundowane przez ks. proboszcza W. Srokę otrzymali wykonawcy trzech najwyższych palm, przyznano też dziesięć wyróżnień. Wszyscy, którzy przynieśli własnoręcznie zrobione palmy otrzymali słodkie upominki.

Wyniki parafialnego konkursu palm:
I miejsce – rodzina państwa Kamińskich
II miejsce – Wiktoria Broda
III miejsce – Gabriela Broda

Daniel Kajmowicz
Marcelina i Wojciech Turaj
Magdalena Sakowska
Zuzanna Stefanów
Radosław Kras
Stanisława Golec
Alicja Kołton
Agata Kołton
Kacper Abramowicz
Jakub Kwiatkowski

Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy! Warto zaznaczyć jednak, że na uznanie zasłużyły wszystkie własnoręcznie wykonane lub chociażby częściowo ozdobione palmy, nawet te najmniejsze.

Zdjęcia (fot. M.Rzepka)

Zdjęcia (fot. N.Gądek)