Wydarzenia

wienceW uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszej parafialnej świątyni przez wspólną modlitwę dziękowaliśmy Panu Bogu za obfitość tegorocznych plonów, wyrażając przy tym wdzięczność ludziom pracującym na roli. Świebodzińscy parafianie jak co roku przynieśli tego dnia do ołtarza chleb - dzieło ciężkiej pracy tutejszych rolników, miód - owoc pracy pszczół, oraz wino. Poprzez wspaniałe wieńce żniwne i bukiety z kwiatów oraz ziół uczciliśmy Matkę Bożą w tajemnicy Wniebowzięcia. Tradycja mówi, że po trzech dniach od śmierci Matki Bożej, kiedy odsunięto kamień grobu, ciała Bogurodzicy w grobie nie było. Znaleziono tylko prześcieradło wypełnione kwiatami, z których unosił się wspaniały zapach, dlatego też święto to w polskiej tradycji nosi nazwę Matki Bożej Siewnej.

odpust 001W naszej parafii jak co roku odbył się odpust związany ze wspomnieniem patrona naszej parafii,  św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika.  Sumę odpustową poprowadził oraz wygłosił  Słowo Boże  ksiądz prałat Jan Dargiewicz pracujący na Ukrainie w diecezji odesko-symferopolskiej. W trakcie uroczystości odpustowej przeżywaliśmy również jubileusz 25-lecia ślubów wieczystych naszej rodaczki siostry Małgorzaty Zabawy ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Życzenia w imieniu parafian złożyła Jubilatce pani Irena Barszcz, dyrektor szkoły. Liturgię uroczystości odpustowej ubogacił śpiew chóru parafialnego.

Lichen 029W dniach 4 i 5 sierpnia 2018 roku odbyła się pielgrzymka do Gniezna i Sanktuarium w Licheniu. Do pierwszej stolicy Polski  przybyliśmy już około godziny dziesiątej. Tam  zobaczyliśmy  najciekawszy zabytek Gniezna, czyli Katedrę z II połowy X wieku oraz unikalne dzieło - Drzwi Gnieźnieńskie.

iwkowa 024W sobotę dnia 16 czerwca dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i Ks. Proboszczem w dziękczynieniu za sakrament pokuty i Pierwszej Komunii św. udały się na pielgrzymkę do Iwkowej, rodzinnej parafii Ks. Proboszcza. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w straym zabytkowym kościółku pw. Nawiedzenia NMP.

O kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nikt nie powie inaczej, jak „kościółek”. To najbardziej czcigodne i ulubione miejsce. Chociaż stoi już kilka wieków, jest wciąż odkrywany: przez znawców sztuki, przez turystów i pielgrzymów z Europy i świata, przez parafian. Nie ma dokumentu, kto i kiedy go budował. Wśród historyków sztuki jest opinia, że nie ma starszych drewnianych kościołów jak XV-wieczne i tak jest datowany nasz kościółek, choć nie można wykluczyć, że jest to pierwsza świątynia w parafii, istniejącej przed 1325 rokiem.
Wielu będących tu po raz pierwszy mówi, że świątynia z zewnątrz nie budzi większego zainteresowania, a wprawia w zachwyt, gdy wejdzie się do środka.

stary saczW czwartek 14 czerwca 2018 r.  w Starym Sączu miało miejsce diecezjalne dziękczynienie młodzieży  za sakrament bierzmowania.  Spotkanie to rozpoczęło się o godz 9.00 rejestracją grup przy ołtarzu Jana Pawła II. O godz. 9.30 rozpoczęła się integracja grup i wspólna zabawa pod sceną , następnie o godz. 10.30 rozpoczęła się wspólna modlitwa, świadectwa i uwielbienie – przygotowanie do Eucharystii przy ołtarzu papieskim. Eucharystia rozpoczęła się o 11.30 pod przewodnictwem JE Bpa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.