Wydarzenia 2017-Archiwum

Msza św. dla dzieci

msza dzieci 39

W trzecią niedzielę września (17.09.2017 r.) o godz. 10.30 w naszym kościele została odprawiona specjalna Msza św. dla dzieci. Najmłodsi parafianie nie tylko mogli uczestniczyć w dialogowanym kazaniu, ale również mieli okazję znaleźć się wyjątkowo blisko ołtarza i Pana Jezusa. W ten sposób ks. Marcin Płaneta zapoczątkował zwyczaj comiesięcznej Eucharystii ze szczególnym udziałem dzieci. Liturgię ubogacił śpiew scholi, którą stworzyły dziewczęta z DSM-u oraz młodzież z Grupy Apostolskiej. Młodzież przygotowała również czytania liturgiczne i śpiew psalmu.

Pierwsze kazanie Księdza Proboszcza skierowane do dzieci pokazało, że nie będzie można podczas słuchania siedzieć bezczynnie ani się nudzić.

Dzieci, zaproszone do ołtarza, powędrowały pod przewodnictwem kapłana na zewnątrz kościoła, aby następnie wejść do świątyni głównym wejściem, uklęknąć przed ołtarzem i wspólnie przywitać Pana Jezusa. A wszystko po to, aby pokazać, jak powinno wyglądać nasze spotkanie z Gospodarzem świątyni, czyli Panem Jezusem. Przeżywaniu niedzielnej Mszy św. i odpowiedniemu zachowaniu w kościele poświęcona była pozostała część kazania, podczas którego dzieci miały okazję nie tylko słuchać, ale również odpowiadać na pytania.

Dużym przeżyciem dla najmłodszych było znalezienie się tuż przy ołtarzu podczas najważniejszej części Mszy św. – Przeistoczenia. Zaproszone przez celebransa dzieci otoczyły ołtarz, aby – jak powiedział ks. Marcin – być jak najbliżej Pana Jezusa, który przychodzi tu z nieba. Pięknie włączyły się również w śpiew modlitwy „Ojcze nasz” i z entuzjazmem przekazały swoim rodzicom pocałunki i uściski jako znak pokoju. Na zakończenie Eucharystii wszystkie dzieci, również te na rękach rodziców, mogły otrzymać indywidualne błogosławieństwo. (mr)