Wydarzenia 2017-Archiwum

Wybory do rady parafialnej

wybory 2017
Biskup Tarnowski Andrzej Jeż 21 sierpnia 2017 wydał zarządzenie dotyczące wyborów do Rad Duszpasterskich w Diecezji Tarnowskiej. W tym roku mija pięcioletnia kadencja Rad Duszpasterskich w naszej diecezjii. W związku z tym do 07 października 2017 r. z zgodnie z zarządzeniem zgłaszamy kandydatów.

Kandydaci do Parafialnej Rady Duszpasterskiej powinni:
- być osobami pełnoletnimi, ochrzczonymi, którzy przyjęli sakrament bierzmo-wania
- żyjący zgodnie z zasadami etyki katolickiej
- być osobami głęboko żyjącymi wiarą, angażujący się w zycie parafii
- posiadać umiejętność kościelnego myślenia
- być już wcześniej zaangażowani w życie grup parafialnych
- odznaczać się gotowością dawania świadectwa
- otwarci i chętni na podejmowane incjatywy w spólnocie parafialnej

W niedzielę 08 października 2017 r. nazwiska kandydatów należy podać do wiadomości publicznej. Następnie w niedziele 15 października należy przeprowadzić wybory radnych ze zgłoszonych kandydatów, oraz ukonstytuować skład Rady.

Działalność Parafialnej Rrady Duszpasterskiej powinna zmierzać do ukształtowania parafii w świadomą i zaangażowaną wspólnotę, która bierze na siebie troskę i odpowiedzialność za życie i pracę duszpasterską parafii, za szukanie roz-wiązań dla powstających problemów. Do zadań Rady Parafialnej należy m.in. pobudzanie i rozwój inicjatywy apostolskiej wśród parafian, koordynacja poczynań apostolskich, wspomaganie duchowieństwa w pracy duszpasterskiej, wyrażanie opinii w sprawach parafii oraz wysuwanie propozycji i wniosków dotyczących udoskonalania pracy parafialnej. Zgodnie ze swoją nazwą Parafialna Rada Duszpasterska ma charakter duszpasterski. Parafialna Rada Duszpasterska może omawiać również sprawy materialno-gospodarcze parafii mające bezpośredni związek z duszpasterstwem. Parafialna Rada Duszpasterska ma charakter pomocniczy z głosem doradczym. Proboszcz ma głos decydujący w sprawach parafii, powinien jednak w sumieniu liczyć się z głosem Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

ksiądz Marcin