Wydarzenia 2017-Archiwum

Pielgrzymka Straży Honorowej NSPJ do Sanktuarium Matki Bożej w Tarnowie

NSPJ 007Pod hasłem: „Do Serca Jezusowego przez Serce Maryi” dnia 29.09.2017 r. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Wzięło w niej udział 500 wiernych z 30 parafii, w tym także 18 członków z naszej wspólnoty. Wraz z wiernymi przybyli opiekunowie duchowni, zelatorzy oraz poczty sztandarowe.

Nabożeństwo rozpoczęło się przywitaniem pielgrzymów przez ks. Stanisława Bilskiego - kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, który także w kilku słowach przybliżył pielgrzymom historię powstania tutejszego kościoła i zachęcił wiernych do częstego nawiedzania Matki Bożej. O godzinie 20:15 rozpoczęła się adoracja Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie, której przewodniczyli przedstawiciele z kościoła Świętej Rodziny w Tarnowie.

Po adoracji nastąpiła centralna część nabożeństwa, Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Salaterskiego, koncelebrowana wraz z kilkunastoma kapłanami przybyłymi z wiernymi, między innymi z moderatorem diecezjalnym ks. Stanisławem Łątką oraz dyrektorem krajowym Arcybractwa Straży Honorowej ks. Józefem Gawłem SCJ.
Oprawę liturgiczną przygotowali przedstawiciele z Dębicy, a homilię wygłosił ksiądz biskup Salaterski. Mówił w niej, że to Matka Boża Fatimska zgromadziła nas w tym sanktuarium tak licznie, aby zbliżyć nas bardziej do Serca Jezusa. Podkreślał między innymi, że członkowie Straży Honorowej winni odpowiadać swoją miłością na miłość Jezusa, mieć świadomość Jego bliskości i na wzór pierwszych strażników Najświętszej Maryi, św. Jana i Marii Magdaleny, starać się wynagradzać Sercu Jezusa, uśmierzać ból przez modlitwę za grzeszników, pokutę, częstą Komunię Świętą, uczestnictwo we Mszy Świętej, adorację. Wiernie odprawiać Godzinę Obecności przy Sercu Jezusa, przez ofiarowanie cierpienia, choroby, przykrości, upokorzenia, starannie i z miłości do Jezusa wykonywać pracę w tym czasie, poświęcać czas bliźniemu potrzebującemu pomocy, okazywać życzliwość, uśmiech i miłość na wzór Serca Jezusowego.

Apelował również, by starać o należyty szacunek do Eucharystii, nie tylko w zewnętrznej formie, ale również duchowej. Mieć przede wszystkim otwarte serce dla Jezusa, wsłuchiwać się w Jego rytm i starać się pełnić Jego wolę oraz rozmyślać, jaki ja jestem dla Niego, co mógłbym jeszcze zrobić dla wynagrodzenia za grzeszny świat.
Członkowie Straży Honorowej winni dawać przykład miłości i czci do Jezusa, szerzyć Jego kult, zachwycać się pięknem Serca Jezusa oraz pociągać w swojej parafii, w rodzinie do świętości życia z Jezusem.

Ksiądz bp Salaterski porównał wspólnotę Straży Honorowej do Betanii. Z kart Ewangelii wiemy, że Jezus chętnie przychodził do Betanii, bo tam miał serca szczerze kochające. Tam kochał i otrzymywał miłość. Życzył nam, abyśmy stali się takimi płonącymi pochodniami szczerze kochającymi Jezusa, jak On tego pragnie od nas.
Po zakończeniu Mszy św. kilka słów o przynależności i obowiązkach Straży Honorowej dla nowych kandydatów wypowiedział moderator ks. Stanisław Łątka. Potem nastąpiło przyjęcie nowych członków, a następnie ks. Kustosz zaprosił nas na Agapę. Poczęstowano nas pyszną drożdżówką i herbatką w miłej atmosferze. Po przerwie odbyła się procesja wokół kościoła z Figurą Matki Bożej Fatimskiej i modlitwa różańcowa. Każdy, kto chciał i miał możliwość, mógł dotknąć Figury Matki Bożej i oddać Jej cześć.
Po wprowadzeniu figury do kościoła i zakończeniu różańca były słowa podziękowania od księdza Kustosza, kilka słów zachęty do rozszerzenia kultu Serca Jezusowego od Księdza Józefa Gawła i zaproszenie przez moderatora ks. Stanisława Łątkę na następną pielgrzymkę w przyszłym roku do parafii Mikołajowice.
Uwieńczeniem uroczystości pielgrzymkowej było błogosławieństwo pasterskie przez ręce księdza biskupa i rozesłanie, a na koniec odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i napełnieni łaskami oraz miłością Serca Jezusa wróciliśmy do swoich parafii.

Niech będzie cześć, chwała i uwielbienie Sercu Jezusowemu i Maryi po wszystkich krańcach ziemi.

Zelatorka